Uber, Sektörde Sayısı Çok Az Olan Kadın Taksi Sürücülerini Destekliyor

Global teknoloji platformu Uber, faaliyet gösterdiği ülkelerde kadın sürücülerle iş birliklerini geliştirerek, kadınların toplumdaki rolünü güçlendirmeye yönelik desteklerini sürdürüyor. Bu kapsamda, Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı’nın katılımıyla, Uber’in İstanbul’daki kadın taksi sürücülerine özel bir davet düzenlendi.

Uber, faaliyet gösterdiği ülkelerde kadın sürücülerle iş birliklerini geliştirerek, kadınların toplumdaki rolünü güçlendirmeye yönelik desteklerini sürdürüyor. Bu kapsamda, Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı’nın katılımıyla, Uber’in İstanbul’daki kadın taksi sürücülerine özel bir davet düzenlendi.

Etkinlikte, genellikle erkek egemen olarak kabul edilen taksi sektörünün zorlu çalışma koşulları ve kadınların sektöre kattığı değer üzerine fikir alışverişi yapıldı ve Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa Bölgesi’nde konuya ilişkin gerçekleştirilen araştırmaların sonuçları değerlendirildi.
 Eurostat’ın araştırmasına göre, Avrupa Birliği’ndeki ulaşım sektörü çalışanlarının sadece yaklaşık yüzde 15’i kadınlardan oluşuyor. Avrupa Komisyonu’na göre AB ulaşım sektöründeki cinsiyet dağılımındaki dengesizliğin ana nedenlerinden birisi sektördeki cinsiyetçi önyargıların devam etmesi.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 25’i, araçlarında tanımadıkları insanları taşımanın getirdiği endişeler, gece geç saatlerde araç sürmek, lisans süreciyle ilgili zorluklar veya uygun bir araca sahip olamama gibi nedenler sebebiyle Uber uygulaması ile sürücülük yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

Avrupa bölgesinde Uber’in, 100’ün üstünde kadın sürücünün katılımı ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre, kadın sürücülerin büyük çoğunluğu Uber ile çalışmaya yönelik ana motivasyonun esnek çalışma saatleri, istediği yerde çalışabilme özgürlüğü ve gelirlerini artırma imkanı olduğunu ifade ediyor. Avrupa Bölgesi’nde, 2023 yılında Ocak ayından Aralık ayına kadar Uber’de kayıtlı kadın sürücü sayısı yüzde 60 artarken, İstanbul’da bulunan kadın sürücü sayısı ise 3 katına çıktı. Bununla birlikte kadın sürücülerin yüzde 75’i sektördeki diğer meslektaşları tarafından iyi karşılandıklarını ifade ederken, katılımcıların yüzde 46’sına göre ise yolcular, kadın bir sürücü ile karşılaştıklarında şaşırıyorlar.

Önümüzdeki iki yıl boyunca, Uber, Avrupa genelinde kadın sürücüleri desteklemeyi amaçlayan çeşitli girişimlere 1 Milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor.

Uber’e kayıtlı taksi sürücüsü kadınların bir önceki yıla göre 3 kat arttığını vurgulayan Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı: “Toplumda her alanda çeşitliliği ve kadınları desteklemek önemli bir sorumluluk. Uber Türkiye olarak, bu sorumluluğumuzu yerine getirmek ve kadın taksi sürücülerinin sektöre daha fazla katılımını sağlamak adına kararlı bir yaklaşım benimsiyoruz. Çeşitliliğin artmasının iş dünyasında her sektörde daha güçlü ve zengin bir ortam yaratacağına inanıyoruz. Bu nedenle, biz de sahip olduğumuz teknoloji ve uzmanlığımız ile kadın taksi sürücülerine destek olmayı, onların sektöre daha fazla katılımını desteklemeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Kadın taksi sürücüleri özellikle genç yolcuların ve beyaz yakalı kadın çalışanların kendileriyle seyahat etmeyi tercih ettiklerini ve bundan gurur duyduklarını dile getirirken, katılımcılardan Çiğdem Akman, “Bir kadın olarak Uber ile çalışmak benim için güvenlik anlamına geliyor. Yolcunun kim olduğunu ve nereye gideceğini önceden gördüğümüz için daha güvenli bir yolculuk yapabiliyoruz.” dedi.

Kadın sürücüler, toplantının sonunda kadın sürücü sayısını artırmak için yapılabilecekler üzerine görüşlerini paylaştılar. Katılımcılardan Şenay Küçükalp “Kadınların aklına gelir kaynağı olarak taksi sürücülüğü gelmiyor. Bunu sağlamak ve yaygınlaştırmak için birbirimize destek olmalıyız. Daha görünür olmalıyız.” dedi.

Motosikletli kuryelikten taksiciliğe geçiş yapan Esra Kaçamak: “Aslında Türkiye’deki ilk kadın kuryelerden biriyim. 6 seneye yakın kuryelik yaptım. Daha sonra motosikleti hobi olarak kullanmaya karar verip taksi şoförlüğüne geçiş yaptım. Yaklaşık 7 aydır da Avrupa Yakası’nda Uber sürücülüğü yapıyorum.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x